Şirketinizi verimsizlikten kaynaklanan problemlerden kurtarmak istiyorsunuz.

Belki de kariyerinizi bir adım daha ileriye taşımak, iş süreçleri alanında kendinizi geliştirmek ve ERP tecrübesi edinmek istiyorsunuz.

Bu adımda, şirketinizde kullanacağınız ERP yazılımını doğru seçmeniz gerekli.

Küçük bir araştırma yaptığınızda bile, yerli ve yabancı çok sayıda ERP yazılımının mevcut olduğunu göreceksiniz.

Peki, siz hangisiyle çalışmalısınız?

Bu yazımızda, şirketiniz için en iyi ERP programı hangisi nasıl anlarsınız konusunu inceleyeceğiz.

Firmanız için en iyi ERP programını seçmek istiyorsanız, 3 kriteri detaylı olarak incelemeniz gerekli.

  1. Mevcut süreçlerinize en yakın ERP programı (organizational fit)
  2. En rahat uyarlanabilen ERP programı
  3. Size en iyi danışmanlık ve destek hizmetini verebilecek ERP yazılım firması

 

Gelin, her bir kriteri biraz daha detaylandıralım.

Mevcut süreçlerinize en yakın ERP programı nasıl tespit edilir?

Öncelikle, firmanızın iş süreçlerini iyi anlamalısınız. Malzeme satın alım süreci nasıl, hizmet satın alımı nasıl, depolarda giriş ve çıkışlar nasıl kontrol ediliyor, fatura kontrol süreciniz nasıl, satış teklifleri ve satış siparişleri nasıl alınıyor, müşteri faturaları süreci nasıl, cari takibinde yaşanan aksaklıklar neler, ekipman verimliliği ne durumda, tedarikçilere ödemeler nasıl yapılıyor, kısa ve uzun vadeli nakit akışı nasıl takip ediliyor, vb. tüm önemli iş süreçlerinizi anlamalısınız.

Sektörler birbirinden farklıdır. Bir perakende satış firmasıyla bir gayrımenkul geliştirme firması iş süreçlerini birbirinden farklı takip eder. Örneğin, bir tarım firmasında mal kabul süreci, ürün izlenebilirlik ve gıda güvenilirliği süreci, paketleme süreci, sevkiyat karlılık takibi gibi süreçler varken, bir konut geliştirme firmasında proje yönetimi, taşeron yönetimi, taşeron hakedişleri, konut satış sözleşmeleri gibi süreçler vardır. Dolayısıyla aynı ERP yazılımının tüm sektörlerdeki firmalara hitap etmesini beklemek pek gerçekçi olmayacaktır. Bu nedenle ERP sistemleri farklı sektörlerde uzmanlaşmıştır. Her ERP yazılımında satış siparişi ekranı vardır ama her sektörde satış sipariş takibi birbirinden farklılık gösterdiği için başka bir sektörde uzman ERP yazılımını kendi sektörünüzde kullanmak çok güç olacaktır. Örneğin, e-MOR olarak inşaat, tarım, tekstil, üretim ve ticaret sektörlerinde sektörel bazlı uzman (dikey) ERP sistemi versiyon seçenekleri sunuyoruz. Sağlık sektörü, turizm sektörü, kimya sektörü gibi sektörlere yönelik henüz ERP versiyonları sunmuyoruz. Eğer bir ERP yazılımı her sektöre hitap ederim iddiasıyla size yaklaşıyorsa, dikkatli olun deriz.

Süreçlerinizi çok iyi anlayın ve ERP yazılımlarını kendi süreçlerinizle kıyaslayın. Canlı demolar esnasında kendi süreçlerinizin senaryolarını uygulatın. Böylece hangi yazılım hazır olarak size en uygun, hangisi değil anlarsınız. Kullandığınız raporların hangi sistemde hazır olduğunu inceleyin. İhtiyacınıza göre raporlar sektörünüzde uzman ERP sistemlerinde yer alır, diğerlerinde yer almaz.

En rahat uyarlanabilir ERP programı nasıl tespit edilir?

ERP sistemini firmanıza kurarken ve zaman içinde kullanırken, kendi firmanızın iş süreçlerine ve rapor ihtiyaçlarınıza göre uyarlama ihtiyacı hissedeceksiniz.

Kimi ERP yazılımı daha esnektir, kimiyse daha katıdır. Esnek ERP yazılımlarında uyarlama süresi kısa, uyarlama maliyeti düşüktür. Daha katı ve karmaşık ERP yazılımlarındaysa uyarlama süresi uzun ve uyarlama maliyeti yüksek olacaktır. Ayrıca, uyarlamalar sırasında eksik analiz, yanlış konfigürasyon yapılırsa bu sizin iş süreçlerinizin işleyişlerinde de karışıklığa neden olacağından iş sürekliliğinizi sekteye uğratabilir.

ERP yazılımının uyarlanması konusunda, ekranların üzerinde yer alan alanların kapatılıp açılması, yeni alanlar eklenmesi, eklenen alanların mevcut raporlara getirilmesi, yeni alanlar eklenmesi, iş akışı ayarlarının yapılması ve iş akışlarında değişiklikler yapılması, denetim ve kontroller geliştirilmesi, yeni ekranlar geliştirilmesi konularında ne gibi imkanlar var inceleyebilirsiniz.

Size En İyi Danışmanlık ve Destek Hizmetini Verecek ERP Yazılım Firması Nasıl Tespit Edilir?

Yukarıdaki paragraflardan da anladığınız üzere, ERP firmaları farklı sektörlerde uzmanlaşmıştır. İnşaat ERP yazılımı alanında uzman bir ERP firmasının danışmanlık ekibi de inşaat şirketlerinin yönetimi alanında uzmandır. Eğer inşaat sektöründe bir firmaysanız, böyle bir firmayı tercih etmelisiniz.

ERP inceleme sürecinde ERP firmasıyla biraraya geldiğinizde, ERP yazılım şirketinin ekibine yönelttiğiniz sorulara verdikleri cevaplardan sektörünüzü ne kadar iyi tanıdıklarını anlayacaksınız.

Sektörünüzde tecrübeli, daha önce sizin firmanız gibi firmalarda ERP projeleri gerçekleştirmiş bir yazılım şirketinden danışmanlık ve destek alırsanız, başarılı olma şansınız çok yükselecektir. Aksi takdirde, birkaç yıl boyunca deneyimsiz bir firmaya sektörünüzün işleyişini öğretmeye hazır olun.

e-MOR İnşaat ERP Yazılımı İnşaat Şirketleri İçin En İyi ERP Programıdır

Evet, e-MOR İnşaat ERP sistemi yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren inşaat şirketleri için en iyi ERP sistemidir.

Tamamen inşaat şirketlerinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirilmiştir. İnşaat şirketinin yürüttüğü iş süreçlerini tek bir platformda yürütmelerini sağlar. Yaygın kullanılan MS Project ve Primavera planlama yazılımlarıyla tam entegredir.

İçerisinde barındırdığı iş süreçleri inşaat şirketlerinin iş yapma biçimine göre kurgulanmıştır.

Satınalma talepleri, teklif toplama, teklif mukayese, sipariş, depo girişi, fatura, taşeron sözleşmesi, taşeron hakedişi, hakediş faturası, onay sistemi, personel puantajı, ekipman puantajı, personel bordrosu, bütçe takibi, aktivite bütçeleri ve kaynak bütçeleri, planlanan bütçe gerçekleşen maliyet, planlanan ilerleme gerçekleşen imalat takibi, inşaat şirketlerine özgü raporlar, proje yönetim raporları, muhasebe, finans, efatura, edefter, gibi çok sayıda uygulamayı hazır bir biçimde sunar.

Ayrıca, esnek ve gelişmiş teknoloji altyapısı sayesinde firmanıza uyarlama süreçleri de düşük maliyetli ve hızlıdır.

İnşaat Şirketleri İçin e-MOR ERP

e-MOR Tarım ERP Yazılımı İnşaat Şirketleri İçin En İyi ERP Programıdır

e-MOR Tarım ERP sistemi yaş meyve sebze alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik lider ERP yazılımıdır.

İçerisinde barındırdığı iş süreçleri yaş meyve sebze firmalarının faaliyetlerini tek elden yürütmelerini sağlar.

Bahçe sözleşmeleri, ekim alanları, ekim, ekime yapılan masrafların takibi, hasat takibi, bahçe maliyetleri, satın almalar, mal kabul, barkodlama, ürün izlenebilirlik, hal kayıt sistemi entegrasyonu, depo, satış, sevkiyat, sarf malzeme, cari takip, satınalma faturaları, satış faturaları, muhasebe, finans, ödeme ve tahsilat, personel, bordro, ithalat, ihracat, sevkiyat karlılık takibi, paketleme, şube karlılık takibi, hal satış takibi, efatura, edefter gibi çok sayıda uygulamayı hazır bir biçimde sunar.

Esnek bir teknolojik altyapıya sahip olması nedeniyle firmanıza rahat bir biçimde uyarlayabilirsiniz.

e-mor kurumsal iş yazılımları

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*