ERP yazılımları bir firmanın yürüttüğü iş süreçlerini tek elden yönetmesinin sağlayan gelişmiş yazılım sistemleridir.

ERP sistemlerinin içerisinde planlama, proje yönetimi, üretim/imalat, muhasebe, finans, satınalma, depo, ekipman, personel yönetimi gibi birbiriyle entegre çalışan çözümler bulunur.

Birçok farklı sektörden büyük ve orta ölçekli çok sayıda firma ERP yazılımı kullanmaktadır.

ERP Kullanan Firmalar Ne Avantajlar Kazanır?

ERP yazılımı kullanan firmalar iş süreçlerindeki verimsizlikleri ortadan kaldırır, çalışanları tarafından bilinçli ya da bilinçsiz yapılabilecek usulsüzlükleri önler, tedarik zincirlerini ve para akışlarını daha etkili yönetir.

ERP sisteminin firmalara kattığı avantajları kısaca şu şekilde sayabiliriz:

  • İş süreçlerinde verimlilik artışı,
  • Gereksiz satın alımların önüne geçme,
  • Maliyetlerin daha iyi anlaşılması ve daha sağlıklı takibi,
  • Stok maliyetlerinin azalması,
  • Finansal varlıkların daha sağlıklı takip edilmesi,
  • Müşterilere sunulan ürün/hizmetlerde karışıklık ve gecikmelerin azalması,

vb.

ERP Yazılımı Kullanan Şirketlerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir?

ERP yazılımları birçok avantaj sunmakla beraber, kullanan şirketlerin özellikle de kurulum ve canlı kullanıma geçiş aşamalarında karşılaşacakları zorlukların bilincinde olmaları ve gerekli önlemleri almaları gereklidir.

ERP yazılımı firmanın birçok departmanını ilgilendirdiği için kurgusunun çok iyi yapılması, firmanın iş süreçlerine uyumu için konfigürasyonlar yapılması ve gerekli yerlerde firmanın kendi iç işleyişinde değişiklikler yapması gereklidir. Bu sebeple kurulum aşamasında departmanların birbiriyle yakın çalışması gereklidir. ERP yazılımının getireceği değişikliklere karşı direnç gösteren kişiler çıkabilir, bu kişilerin dirençlerinin kırılması ve sisteme adapte olmaları için çok iyi bir iletişim çalışması yapılmalı ve üst yönetimin yoğun desteği alınmalıdır.

e-MOR ERP Sistemini Kullanan Firmalar

e-MOR ERP sistemi başta inşaat sektörü olmak üzere, tarım, üretim, tekstil, dağıtım sektörlerinde Türkiye’de en çok kullanılan ERP sistemlerindendir.

Yaklaşık 200 firma e-MOR ERP yazılımını kullanmaktadır.

e-MOR ERP yazılımını kullanan firmalar arasında sadece yurt içinde değil, yurt dışında da faaliyet gösteren şirketler bulunmaktadır.

Polimeks İnşaat, Güryapı, Esta Construction, Maya Holding, Aslan Yapı, Çelikler Holding, Kolin İnşaat, Yıldızlar Grup, Güralsan, Netes Mühendislik gibi sektörlerinin önde gelen firmaları e-MOR ERP yazılımıyla işlerini yönetmektedir.

e-mor kurumsal iş yazılımları

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*