erp-uyarlama-yapmama-orani

Panaroma Consulting firmasının 2011 yılında yayınladığı araştırmaya göre, dünyadaki ERP implementasyonlarının %15’inde ERP yazılımına hiç uyarlama yapılmıyor.

Evet, doğru duydunuz, bazı firmalar ERP yazılımına hiç uyarlama yapılmıyor. Doğrudan, olduğu gibi kullanıyor.

ERP yazılımına hiç uyarlama yapılmadan bir firmaya kurulmasına “Vanilla Implementation” denir. Avantajları ve dezavantajları vardır.

Eğer ERP yazılımınızı hiç uyarlama yapmadan kullanırsanız elde edeceğiniz avantajlar;

  • Kurulum maliyeti düşük olur çünkü uyarlama için gereken danışmanlık/geliştirme maliyetlerini bertaraf edersiniz,
  • Kullanım maliyeti düşük olur çünkü yazılımda çıkan güncellemeleri sisteminize yüklerken uyarlamalarınızı gözden geçirmenize gerek kalmaz, güncellemeleriniz daha sancısız olur,
  • ERP yazılımının sunduğu best-practice’leri firmanıza kazandırmış olursunuz,
  • Kurulum süreniz kısalır.

 

Eğer ERP yazılımınızı hiç uyarlama yapmadan kullanırsanız karşılaşacağınız dezavantajlar;

  • Firmanıza özgü, firmanızı daha rekabetçi kılan iş yapma biçimlerini terk etmeniz gerekecektir, bu da işlerinizi daha yavaş yapmanıza yol açabilir,
  • Çalışanlarınızın ve yöneticilerinizin bir kısmı know-how kaybettiğinizi düşünecek, bazı önemli eski çalışma yöntemlerinin ERP yazılımına yansıtılmamasının şirkete güç kaybettirdiğini savunacaktır, bu da bazı kilit çalışanlarınızı ve yöneticilerinizi kaybetmenize yol açabilir,
  • Firmanız çok özel işler yapıyorsa, hızlı yeni ürünler çıkartıyor veya proje bazlı işler alıyorsa, ERP yazılımınız bu tür işlere ayak uyduramayacak ve işlerinizi takip etmenizi kolaylaştırmayacaktır.

 

Tavsiyemiz, firmanızın iç yapısını ve süreçlerini iyi incelemenizdir. Bazı süreçlerin yönetiminde ERP yazılımınıza uyarlamalar yapmalı, bazı süreçler içinse süreçlerinizi ERP yazılımına göre revize etmelisiniz.

Evet, düşündüğünüz gibi, bu denge kritik bir denge. Bu dengeyi bulmak zor. ERP yazılım sağlayıcınız bu dengeyi bulmanızda ve korumanızda size yardımcı olmalı, yol göstermeli.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*