ERP Sisteminizden Yeterince Yararlanıyor Musunuz?

Şirketinizde bir süredir ERP sistemi kullanıyorsunuz.

Belki 6 aydır canlı kullanımdasınız, belki de 6 yıldır.

Peki ama elinizdeki ERP sisteminden yeterince yararlanabiliyor musunuz?

ERP sistemleri geniş kapsamlı sistemlerdir. İçinde birçok uygulamayı, yöntemi ve modeli barındırır. Bunlardan bir kısmını kullanmak sizin iş yükünüzü hafifletir, bir kısmıysa sizin için şimdilik gerekli değildir. Hatta bir kısmının varlığından bile haberiniz olmayabilir, duyunca “böyle bir şey de yapıyor muymuş elimizdeki sistem?” diye şaşırabilirsiniz.

ERP sistemi kullanmak bir bahçeye sahip olmak gibidir.

Bahçeye nasıl bakarsanız öyle hal alır. Bakarsanız bağ, bakmazsanız dağ olur. ERP sisteminiz de aynı şekildedir. İlgilenir, düzenli kullanımını sağlar, bakım, güncelleştirme ve iyileştirme çalışmaları yaparsanız iş süreçleriniz tıkır tıkır işler. Eğer ilgilenmez, güncelleştirmez, bakımını yapmazsanız iş süreçleriniz geriye doğru gider ve ERP sisteminize yaptığınız yatırımlar çöpe gider.

Tahmin edeceğiniz gibi, ERP sisteminiz zaman içerisinde ya ileriye gider, ya da geriye gider, ortası yoktur.

ERP sisteminizden yeterince fayda alıp alamadığınızı anlamak için,

  • Farklı birimlerinizi biraraya getirin ve mevcut süreçlerini ERP sistemiyle nasıl yönettiklerini anlattırın (teoride değil, fiiliyatta nasıl yürütüyorlar, ne kadarını gerçekten ERP sisteminde tutuyorlar). Sıkıntılarını öğrenin, yeni ihtiyaçlarını dinleyin, öneriler isteyin.
  • Sistemi kim ne kadar kullanıyor bilgisini toplayın (ERP sisteminizin log kayıtları size yol gösterecekir).
  • Mevcut süreçlerinizi bir denetmen gözlüğüyle inceleyin. Süreçlerinizde nerelerde açıklar olabilir, hangi açık nasıl bir risk doğuruyor, açıkları ERP sisteminiz vasıtasıyla nasıl kapatabilirsiniz değerlendirin.
  • Raporlarınızı gözden geçirin. Sisteminizdeki raporların hangilerini düzenli olarak kullanıyorsunuz, hangilerini daha iyi bir hale getirebilirsiniz, başka hangi raporlara ihtiyaç duyuyorsunuz tespit edin.

 

ERP danışmanlarınızla biraraya gelin. ERP danışmanlarınız size yukarıdaki konularla ilgili öneriler sunsun ve birlikte bu konularda çalışma planları oluşturun. Size ERP sisteminizin yeni versiyonunda gelen yenilikleri anlatsınlar ve birlikte bu yeniliklerden hangilerini nasıl devreye alacağınızın planlarını yapın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*