ERP implementasyonlarıyla ilgili bilmeniz gereken şey

ERP implementasyonlarının %75’i bütçe aşımı, veya zaman aşımı, veya beklentilerin karşılanamamasıyla sonuçlanır.

Daha önce hiç ERP implementasyon deneyimi olmayan kişiler bunun teknik bir iş olduğunu, başarısızlıkların teknik nedenlerden kaynaklandığını zannedebilir.

Oysa ki durum çok farklıdır.

ERP implementasyonu teknik bir iş olmaktan çok, süreç sadeleştirmesi ve standartlaştırması, organizasyonel değişim ve insan faktörünün yönetimiyle ilgilidir.

e-mor kurumsal iş yazılımları

Yapılan araştırmalar ERP implementasyonlarındaki başarının ya da başarısızlığın %10-20’sinin teknik faktörleriyle ilgili olduğunu, %80-90’ının ise süreç yönetimi, organizasyonel değişim ve insan faktörlerinin yönetimiyle ilgili olduğunu ortaya koymaktadır.

ERP implementasyonuna girişirken lütfen bu durumu göz önünde bulundurun.

Ortanizasyonel değişimi yönetme planınızı, süreç sadeleştirme ve standartlaştırma planınızı, kullanıcı eğitim planınızı oluşturun. Kullanıcı eğitimleri sadece yazılım sisteminin kullanılacak ekranlarının eğitimi değildir. ERP felsefesinin de eğitimidir. Şirket için öneminin ve şirkete neler kazandıracağının da eğitimidir. Süreçlerin eğitimidir. Herhangi bir problem yaşanırsa nasıl davranılması gerektiğinin, kime nasıl danışılması gerektiğinin eğitimidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*